Když se architekt účastní projektu od nuly – ať už od koupě pozemku nebo při rekonstrukcích od výběru nemovitosti, dosáhne obvykle lepší výsledky, protože ví, s čím může počítat. Podobně to bylo iv případě rekonstrukce staršího domu v Praze.
Architektku Markétu Zdebskú oslovila klientka už před koupí objektu, a tak na první prohlídku šli společně. Co z ní vyplynulo a jakých změn se stavba dočkala?
Kromě toho, že stav domu nebyl nejlepší, objevily se i další
negativa – poměrně vysoká pořizovací cena a nebyly k němu žádné podklady. Přesto už za necelé dva týdny bylo rozhodnuto. Klientka poprosila architektku, aby svůj návrh dala na papír a nakreslila dispozici. Začalo tak čarování doslova jen na základě vzpomínek z prohlídky a katastrální mapy.
Starší bílý zrekonstruovaný třípodlažní dům v Praze
Starší dům v Praze prošel působivou rekonstrukcí. Zdroj: Alexandra Timpow – Alex Shoots Buildings
Přesun schodiště zobytnit apsidu
Nejdůležitější změnou v interiéru byla změna polohy schodiště. Původně bylo vloženo do apsidy – Polokruhovitý části stavby. Autorka přeměny přesunula schody z tohoto charismatického prostoru do středu domu, díky čemuž se apsida stala obyvatelnou, a to na všech třech podlažích.
Přečtěte si také
Provizorní rodinný dům v bývalé dělnické kolonii se dočkal znovuzrození
Z prvního nadzemního podlaží se dnes dá vyjít přímo do zahrady. Apsida se touto přeměnou stala nedílnou součástí obytné plochy. V přízemí funguje jako budoár v nejtěsnějším kontaktu se zahradou, o patro výš ukrývá prostornou koupelnu, na kterou uvnitř dispozice nebylo místo, a na nejvyšším podlaží se v obloukovité části domu nachází pokojíček pro vnuka. Kontakt interiéru se zahradou podpořily nové francouzská okna v základním těle domu.
Apsida třípodlažní domu
Apsida se touto přeměnou stala nedílnou součástí obytné plochy. Zdroj: Alexandra Timpow – Alex Shoots Buildings
Přízemí společenské, horní podlaží nezávislé
Přízemí domu je řešeno jako otevřené s funkcí kuchyně, jídelny a obývacího pokoje a s výstupem na dvorek. Dvorek vymezuje cihlová dlažba na propustném podloží a obloukové stupně pohledově obložené cihlovými bloky s kouskem zábradlí. Působí jako z pohádky o Alence v říši divů. Zbývající dvě podlaží fungují prakticky nezávisle, i proto má schodiště dvě ramena.
Přečtěte si také
Nový dům v starých zdech bourá představy o tom, co lze udělat s rozpadajícími stavbami
Architektka šikovně zužitkovala i prostor pod a nad přímými rameny schodiště – jsou tu na střídačku umístěny úložné prostory a menší koupelny / WC. Dům je částečně podsklepený. Suterén kromě skladových a sklepních prostor obsahuje všechny technologie, včetně domovního vysavače.
Jak upravili fasádu z ulice?
Kompletní obnova vyžadovala také úpravu uliční fasády. „V archivu jsme našli stopu po nařízení odstranit odlupující štuky. Jejich podoba se nezachovala a nám zůstala na krku, toho času už také odpadající, břizolitové omítka s bordó pruhem. Kompletně jsme zachovali figuru původních okenních otvorů, které jsme vyplnili prvotřídními špaletovými okny. Rozloučili jsme se s luxfery nad vstupem z doby socialistické přestavby a vložili jsme sem kompaktní objekt vstupních dveří a křídlo s nadsvětlíkem s řemeslným detailům, „vysvětluje detaily Markéta Zdebská.
Východ do zahrady ze zadní strany domu
Z prvního nadzemního podlaží se dnes dá vyjít přímo do zahrady. Zdroj: Alexandra Timpow – Alex Shoots Buildings
Betonová dlažba, dubové parkety, stěrka i mozaika
Zajímavé je materiálové řešení interiéru. Ve vstupu si všimnete ornamentální betonovou dlažbu, v obytných částech jsou podlahy dřevěné – dubové parkety v klasickém stromečkovém vzoru. Stěny koupelen jsou pokryty bílou mozaikou, umyvadlo v hlavní koupelně je integrováno s kamenným vzorem. Dalším materiálem je PUR stěrka v šedém odstínu. Interiérové dveře jsou navrženy a vyrobeny na míru, podobně, jako okna s historickým kováním z leštěného niklu.