- Komerční sdělení -aktuality

Popínavé květiny, které dodají vaší zahradě krásu, ale i soukromí

Popínavé květy přemění vaši zahradu nejen esteticky, ale i funkčně. Můžete je využít k vytvoření stínu či soukromí. Zároveň přidají barvu a texturu. A další výhoda? Většina popínavých kvetoucích rostlin roste rychle a vyžaduje jen velmi malou údržbu.

vistárie

Vistárie je jednou z nejkrásnějších popínavých rostlin. Dokáže velmi rychle pokrýt pergolu, plot, nebo zahradní zeď krásnými fialovými květy. Využijete ji i na ozdobení vchodu do domu či terasy. Dnes už najdete i bílé a růžové odrůdy. Nejen květiny má krásné, když odkvete, ukáže se bujné listí, pak atraktivní semínka a na podzim vás překvapí okouzlujícími barvami.

vistárie
Vistárie má nejraději teplé místo chráněné před severním větrem. | Zdroj: istock.com
Potřebuje dobře propustnou půdu s neutrální nebo mírně zásaditou reakcí. Přihnojte ji kyselým hnojivem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
10 nejkrásnějších popínavek na pergoly
10 nejkrásnějších popínavek na pergoly
vistárie
Vistárie má krásné nejen květiny. | Zdroj: istock.com
plamínek

Plamének (Clematis) je oblíbená vytrvalá popínavá rostlina s překrásným komplikovaným květem. Stačí, když si ho jednou zasadíte a rok co rok se bude plazit po opoře, mříží, pergolách. Překvapuje hustou texturou, která dokonale stínu nebo chrání soukromí. Velkokvěté plaménky jsou najdekoratívnejšie a kvetou od léta do podzimu.

plamínek
Plamínek má krásný květ. | Zdroj: istock.com
Během kvetení plamínky přihnojte a nezapomeňte na pravidelný řez.

plamínek
Zdroj: istock.com
thunbergie křídlatá

Říká se jí i Černooká Zuzana, protože mě sytě oranžové květy s černým středem. Je oblíbená zejména proto, že se velmi rychle rozrůstá. Kvete až do prvního mrazu. Hodí se i na pěstování na balkonech a v zimních zahradách.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
přírodní zahrada
Jaké keře a popínavky jsou vhodné do Permakulturní zahrady
thunbergie křídlatá
Thunbergie má sytě oranžové květy s černým středem. | Zdroj: istock.com
Při pěstování je důležité myslet na to, že potřebuje oporu s drsným povrchem, výživnou půdu s dostatkem vápníku a slunné místo, které je chráněné před větrem.

Holboellia

Vynikající a originální „horolezec“ vás na jaře potěší lesklým listím a voňavými bílými květy. Rostlina je stálezelená, dodává zahradě soukromí, krásu a vůni. S podporou dosáhne až 6 metrů. Tato trvalka kvete od dubna do června, daří se jí v polostínu i ve stínu.

Nevyžaduje žádnou speciální údržbu, za to je mimořádně dekorativní. Potěší se, když jí kolem kořenů rozložíte vrstvu mulče. Zabraňuje plevelům a udržuje potřebnou vlhkost.

popínavá hortenzie

Hortenzie jsou oblíbené kvůli krásným velkým květům a svěžím listem. I když většinou známe keříkovou odrůdu, existuje i popínavá hortenzie. Snadno přilne k povrchům pomocí vzdušných kořenů a vytvoří romanticky svěží zahradní zeď. Šplhá se pomalým růstem, který se později rozjede. Dokáže se přichytit i na zdi bez opory. Některé odrůdy kvetou od jara do podzimu, jsou mrazuvzdorné.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek