- Komerční sdělení -aktuality

Tipy, které oceníte při pěstování a skladování zázvoru

Určitě je fascinující, naučit se pěstovat plodiny, které běžně používáme a navíc jsou léčivé. V prodejnách koupen zázvor obvykle projde dlouhou cestu, než se k nám dostane, a tak přichází io cenné látky. Co potřebujete vědět, pokud si chcete vypěstovat domácí?

5

Zázvor (Zingiber officinale) se pěstuje z oddenků (oddenků). Jsou to masité stonky, které se šíří vodorovně pod zemí a obsahují několik pupenů nebo růstových bodů. Zázvorové oddenky sázíme do země, zanedlouho z nich vyrostou výhonky podobné bambusu. Jejich úkolem je dodávat energii vyvíjejícímu se zázvoru pod zemí. Na to, aby oddenky vytvořily první výhonky, je třeba pěkné a teplé jarní počasí. Během dlouhých dní a teplých letních měsíců se zázvoru daří nejlépe. Když se dny zkracují a ochlazují, listy žloutnou. Je to pro zázvor čas na spaní nebo sklizeň.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
oddenek zázvoru
Jak si doma vypěstovat zázvor přímo z oddenku
Před výsadbou si zázvor připravte

Zázvor na pěstování si můžete koupit v e-shopech s osivem, stejně můžete použít i bio zázvor z místního trhu. Nejvhodnější na výsadbu jsou světlé, pevné, baculaté odnože s tenkou pokožkou, které mají několik pupenů.

Takovou odnož připravíme na výsadbu jednoduše. Oddenek nakrájíme na 5 až 7,5 centimetrové kousky, přičemž každý by měl obsahovat nejméně 2 až 3 růstové body. Před vysazením necháme odříznuty konce zaschnout a zahojit se.

kořen zázvoru
Zdroj: istock.com
Dopřejte zázvoru dostatek času na růst

Pěstování zázvoru vyžaduje trpělivost. Na dobrý růst potřebuje dlouhé a teplé vegetační období – asi 10 měsíců. V teplých oblastech Slovenska máme obvykle dostatek času na vypěstování úrody i venku, v chladnějších je lepší předpěstování v interiéru v časných jarních měsících. Von ho vysadíme po posledním mrazu a když se půda zahřeje. Obecně platí, že když jsou teploty nižší než 13 stupňů, zázvor nebude dobře růst. Takže raději počkejme na oteplení. Případně zvažte pěstování zázvoru v nádobách, které můžete přemístit do teplejší části zahrady či do krytu.

Oddenky sázíme uzlíky směrem nahoru 5 centimetrů hluboko do půdy a mezi jednotlivými rostlinami necháváme 15 až 20 centimetrů prostor.

sazení zázvoru
Zdroj: istock.com
Náš tip: Při předpěstování v interiéru zázvor potřebuje doplňkové osvětlení – dokud není dost teplo na to, abyste ho vysadili ven.
Dobrá půda a hnojení

Zázvor upřednostňuje půdu bohatou na organickou hmotu, která dobře odvádí vodu. Mulčování půdy kompostem nebo slámou zajistí dostatek živin, reguluje plevel a zadržuje vodu. Pokud se vám zdá, že zázvor neroste dobře, doplňte každých pár týdnů organické hnojivo (tekuté mořské řasy nebo rybí emulze). Testování půdy vám pomůže zjistit, co přesně půdě chybí.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek