Někdy s plánováním a realizací zahrady pomůže zahradní architekt, v tomto případě si domácí vystačili s vlastní fantazií a zručností.
Manželský pár se dvěma dcerami si na krásném rodičovském pozemku v objetí lesů vybudovali dům. Kdysi tu byla louka používána na produkci sena, konaly se zde rodinné opékání a skladovalo dřevo. Dům sice obývají už čtvrtým rokem, ale stále je co dělat. Protože stále není dokončen plot, v půdě mezi květinami i na terase občas domácí nacházejí otisky srnčích kopýtek. Srnčí zvěř si sem-tam pochutná i na mladých růžových výhoncích.
Přečtěte si také
Za dva měsíce si ve vesnici pod Tatrami zrealizovali zahradu snů
„Plán zahrady byl zpočátku poměrně jednoduchý,“ vzpomíná mladší dcera Monika, při dokončení stavby čerstvá maturantka. „Na vyrovnání svahu jsme chtěli použít betonové tvárnice a kolem domu vysít trávník, aby bylo co nejméně práce.“
Naštěstí vše dopadlo jinak. Na procházkách po okolí obdivovali staré Drevenička v lesích, dnes obvykle předělané na víkendové chalupy a za. líbily se jim kolem nich kamenné zídky. Rozhodnutí nahrál i fakt, že poměrně hodně kamenů se vykopali přímo na pozemku při stavbě základů. Materiál tedy měli hned po ruce.
Pestrý kamenný zídka před rodinným domem
Zídka ve tvaru půloblouku si domácí poskládali sami. Zdroj: Miro Pochybné
Zahrada jako zdroj radosti
Hlavním iniciátorem zahradní přeměny byla právě dcera Monika. Spolu se sestrou z kamenů postupně ve volném čase vyskladané suchý zídku ve tvaru půloblouku. S většími balvany a schody pomáhal zejména otec. „Většinu rostlin jsem přinesla od vedle, ze zahrady prarodičů,“ vzpomíná, „kde jsme právě kvůli psovi rušili skalku. Nově koupených rostlin je zde menší část. „Jednou z nich je i popínavá růže při terase, pro kterou chystají větší oporu.
Terasa s stíněním před rodinným domem se zahradou
Terasu před zvědavými pohledy chrání bujný keř popínavé růže. Aby se terasa dostala do úrovně domu, přivezlo se velmi mnoho hlíny. Námaha, která se vyplatila. Zdroj: Miro Pochybné
„Postupně jsem si zahradu a rostliny zamilovala,“ přiznává mladá slečna. „Chci, aby tu stále něco kvetlo, od jara až do podzimu a hýřilo všemi barvami. Sem tam přikoupit i něco nového v zahradním centru. Zahrada se pro mě stala zdrojem radosti. Víta mě vždy, když se vracím z práce.
Z nevyužité země zelená oáza: Majitel si počkal, dokud zahrada vyroste, až potom přišel na řadu dům
Náš květinový svah má opravdu úspěch. Nejenže se líbí nám, ale i každá návštěva, která přijde, projde celý půloblouk a obdivuje rostliny a to, jak se jim tu daří. „
Chci, aby tu stále něco kvetlo, od jara až do podzimu, a hýřilo všemi barvami. Zahrada se pro mě stala zdrojem radosti. Víta mě vždy, když se vracím z práce. Náš květinový svah má opravdu úspěch, obdivuje ho každá návštěva, která přijde.
majitelka zahrady
postupný proces
Ne nadarmo se říká, že zahrada je jako živý tvor. Roste, vyvíjí se a mění. Ve výsadbě převažují modré, fialové a růžově kvetoucí druhy, jako jsou lupiny, bergénie, kosatce, funkie, kakosty, rozchodníky, plicník lékařský, z těch novějších vřesovce a tavolníky. Monika je proto doplňuje bíle, žlutě a červeně kvetoucími druhy, jako je kamzičník, krásnoočko.
kamenná lavička
V zahradě jsou z kamenů vytvořeny i lavičky. Zdroj: Miro Pochybné
U domu vyrostly i vyvýšené záhony, v nichž domácí pěstují trochu zeleniny a jahody, přibývají i ovocné stromy. Opodál, pod břízou, Monika tvoří menší skalku, na kterou bude dobrý výhled z domu a terasy. V plánu je ohniště grily a po dostavění plotu výsadba zeleně vedle něm aby zahrada získala více soukromí.