- Komerční sdělení -aktuality

Jak si vypěstovat slunečnici na semínka, kdy je sklízet a jak semínka slunečnice skladovat

Slunečnice se pěstují jednoduše, jsou velmi dekorativní a jejich semena jsou výborným a zdravým občerstvením. Obsahují antioxidanty – zejména protizánětlivý vitamin E, kyselinu listovou, hořčík, který zlepšuje náladu, zkrášlují pleť, vlasy a nehty.

Vyberte si jedlou odrůdu slunečnicových semen

Všechny druhy slunečnic mají krásné květiny, ale jen některé jsou schopny vytvořit semínka vhodné na konzum. V první řadě si tedy musíte vybrat odrůdu, která produkuje jedlé semínka. Existují nízké a vysoké odrůdy jedlých slunečnic. Nízké mají zpravidla méně semen, ale semena jsou větší. Jedlé vysoké odrůdy produkují vyšší množství o něco menších semen.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
image 50212 25 v1
Jak si poradit s pěstováním slunečnic
K známým odrůdám slunečnice, které se pěstují kvůli chutným semenům patří například: Helianthus Snack, Mammoth Gray Stripe, Sunzilla, zda obří slunečnice Titan.

Jak a kdy zasadit semínka jedlých slunečnic?

Slunečnice na svůj růst potřebují teplo a slunce. Zasaďte je tehdy, když na jaře pomine nebezpečí mrazu a teplota půdy se zvýší na přibližně 15 ° C.

V teplých polohách můžete sít slunečnice přímo do půdy. V chladnějších se vyplatí slunečnice předpěstovat v interiéru a později prosadit ven. V každém případě je však třeba dávat pozor na kořeny, protože jsou velmi citlivé na porušení.

mladá slunečnice
Zdroj: istock.com
Slunečnicová semena vysazujte do hloubky asi 2,5 centimetru, do dobře propustné půdy. Výhodou je, že slunečnice tolerují i ​​na živiny chudší půdu. V bohaté půdě vyroste větší a silnější slunečnice s chutnějšími semínky.

Myslete na to, že tyto rostliny potřebují dost prostoru pro sebe, nesaďte jejich blíže než 50 centimetrů od sebe.

Jak pěstovat slunečnice na semínka?

Slunečnice potřebují alespoň 6 hodin přímého slunečního světla a pravidelnou zálivku. Zpravidla nevyžadují další přihnojování, ale důležité je, abyste udrželi plochu, kde je pěstujete bez plevele. Kontrolujte hlavu slunečnice, když začnou dozrávat semena – v době, kdy hlavička začne klesat pod tíhou semínek, přikryjte ji síťkou, aby jejich nesežrali ptáky.

Slunečnice před sklizní
Zdroj: istock.com
Kdy sbírat slunečnicová semena

Semena by měly být shromažďovány, kdy záď hlavičky květu zhnědne. Můžete ji nechat zhnědnout přímo na rostlině nebo ji po zežloutnutí odstranit. V druhém případě nechte i zhruba 10 centimetrů stonku a odříznutou hlavičku zavěste stonkem vzhůru, aby semena pokračovali v dozrávání.

Tip: Veškerý nábytek a zahradní doplňky na jednom místě

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek