- Komerční sdělení -aktuality

Solární skleník z recyklovaného plastu

V současnosti se používají různé druhy konstrukcí skleníků. Klasický s železnou konstrukcí a skleněnými výplněmi rámů, hliníkový s výplněmi z lexanu nebo z dřevěné konstrukce. Z důvodu prodloužení životnosti skleníků a zmenšení úniku tepelných ztrát ze skleníku jsem zhotovil skleník z recyklovaného plastu.

4

Solární skleník z plastu efektivně využívá dopadající sluneční záření. Na jaře, když je slunce nízko, dopadají sluneční paprsky kolmo na boční velkou stěnu a neodrážejí se, ale pronikají dovnitř skleníku a zahřívají vnitřek skleníku.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
skleníky s ohřevem a automatickým zavlažováním
Zahradní skleníky s ohřevem a automatickým zavlažováním
stavba zahradního skleníku z recyklovaného plastu
Zdroj: Peter svitky
stavba zahradního skleníku z recyklovaného plastu
Zdroj: Peter svitky
V létě, kdy je slunce vysoko na obloze, dopadají sluneční paprsky na stěny skleníku pod šikmým úhlem, více se odrážejí od stěn skleníku a nepřehřívají tak vnitřek. Rostliny mají uvnitř skleníku nižší teplotu vzduchu.

stavba zahradního skleníku z recyklovaného plastu
Zdroj: Peter svitky
Konstrukce skleníku je zhotovena z plastových profilů. Základ skleníku je z plastových obrubníků vysokých 20 cm. Celá konstrukce je z plastového profilu 40 x 40 hnědé barvy. Stěny a střecha jsou pokryty Lexan tloušťky 10 mm. Z profilu 40 x 40 nařežeme jednotlivé délky konstrukce. Spojování jednotlivých dílů provedeme šrouby, železnými plotýnkami a úhelníky. Uprostřed skleníku je umístěno střešní okno. K oknu je namontováno automatické otevírání, které zajišťuje větrání skleníku. Na rozích skleníku jsou připevněny úhelníky z pozinkovaného plechu. V jednom čele skleníku jsou dveře.

Soutěž Mistr roku 2021: Zahradní skleník s mozaikovou dlažbou
Tento skleník je postaven už pět let. Zelenina v něm vydrží i vnější -7 stupňový mráz. Aby se zabránilo zničení rostlin při větších mrazech, skleník je doplněn o jednoduché elektrické temperování. Topné těleso je ze staré páječky připojené na hliníkový radiátor. Ovládání vytápění je přes termostat.

stavba zahradního skleníku z recyklovaného plastu
Zdroj: Peter svitky
Výhody: Tento skleník lépe využívá sluneční paprsky. Konstrukce skleníku nemá tepelné mosty. Rostliny v něm vydrží nižší venkovní teploty. Zužitkuje se také plastový odpad. Údržba skleníku je také jednodušší, není třeba natírat konstrukci.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek